بروز مشکل در راکت سایوز فضانوردان را مجبور به فرود اضطراری کرد [تماشا کنید]

دو فضانورد روسی و آمریکایی به علت بروز مشکلی در راکت «سایوز» مجبور به فرود اضطراری شدند. این اتفاق بعد از آن رخ داد که راکت روسی سایوز در هنگام سفر به فضا دچار نقص فنی شد. این دو فضانورد یعنی «نیک هیگ» و «الکسی اووچینین» در کمتر از یک ساعت با موفقیت در قزاقستان فرود آمدند و به ادعای ناسا در وضعیت خوبی قرار دارند.

این دو فضانورد بعد از ۶ دقیقه از شروع پرتاب توسط نیروی فضایی روسیه Roscosmos باخبر شدند که در شروع فرایند، راکت با مشکلاتی رو به رو شده. به همین دلیل آن‌ها مجبور شدند تا فرود بالستیک را در دستور کار قرار دهند چرا که کپسول سایوز با زاویه‌ای تند تر از حد معمول به جو زمین بازگشته بود. تیم نجات به سرعت خودشان را به محل فرود رساندند و فضانوردان را از کپسول Soyuz خارج کردند.

بازگشت بالستیک به جو زمین ممکن است برای فضانوردان خطرناک باشد چرا که قدرت گرانشی بیشتری را باید تحمل کنند. در فرود معمولی سایوز معمولا این نیرو 4G خواهد بود در صورتی که با فرود بالستیک این مقدار به 8G می‌رسد. سال ۲۰۰۸ و با بروز مشکل در راکت Soyuz فضانوردان مجبور به بازگشت بالستیک شدند که نیروی 8G را تحمل کردند.

نیروی فضایی روسیه Roscosmos اعلام کرده که در حال تشکیل کمیسیونی ویژه برای تحقیق راجع به دلیل اتفاق پیش آمده است و از همین حالا اطلاعات مربوط به زمان پرتاب را به دقت مطالعه می‌کنند. ناسا هم اعلام کرده که در حال بررسی این اتفاق است. ناسا با اشاره به اینکه سلامت فضانوردان اصلی ترین اولویت آن‌هاست اعلام کرده که با همکاری Roscosmos به دنبال راه حلی برای جلوگیری از اتفاقی مشابه در آینده هستند.

این دومین اختلال در دستگاه‌های سایوز در چند ماه اخیر به شمار می‌رود. مرداد ماه امسال بود که برخی از فضانوردان حاضر در ایستگاه فضایی متوجه وجود سوراخی در یکی از کپسول‌های سایوز شدند. این مشکل به سرعت رفع شد اما Roscosmos به شدت پیگیر دلیل این اتفاق بود. مسکو برخورد با شهاب‌ سنگ‌های کوچک را دلیل این اتفاق نمی‌دانست و بر این عقیده بود که سوراخ توسط مته ایجاد شده است. اتفاق یاد شده جنجال زیادی به پا کرد و ناسا خرابکاری‌های انسانی در ایستگاه فضایی را به شدت تکذیب کرد.

اما اتفاقی که امروز رخ داد ممکن است پیامد‌های بسیاری برای ناسا داشته باشد. به نظر بعید می‌رسد که روسیه قصد داشته باشد به این زودی‌ها راکت سایوز دیگری همراه با فضانوردان به فضا بفرستد. حداقل تا زمانی که دلیل اصلی اختلالات چند ماه اخیر مشخص شود. استفاده از راکت سایوز تنها راه ناسا برای رساندن نیروی انسانی به ایستگاه فضایی به شمار می‌رفت.

دو شرکت خصوصی آمریکایی یعنی بوئینگ و اسپیس ایکس در حال ساخت وسایل نقلیه‌ی فضایی خاصی هستند که بتوانند فضانوردان ناسا را به ایستگاه فضایی منتقل کنند. اما بعید به نظر می‌رسد که در خوشبینانه ترین حالت اولین پرتاب فضایی همراه با فضانوردان حداقل تا تابستان سال آینده به وقوع بپیوندد.

در این بین همچنان سه فضانورد در ایستگاه فضایی حضور دارند. فضانورد آمریکایی «سرنا آنیون چنسلور»، فضانورد آلمانی «الکساندر گرست» و فضانورد روس «سرجی پروکاپیف». این سه نفر شانزدهم خرداد ماه امسال با راکت سایوز به ایستگاه فضایی اعزام شدند. کپسول سایوز این فضانوردان نهایتا می‌تواند حدود ۲۰۰ روز در مدار قرار داشته باشد. این موضوع به این معناست که این سه فضانورد باید تا پایان سال میلادی به زمین برگردند و اگر تکلیف راکت سایوز تا آن زمان مشخص نشود، ممکن است ایستگاه فضایی تا مدت نامعلومی بدون حضور نیروی انسانی به حال خود رها شود.

در ادامه می‌توانید ویدیو مربوط به این فرود اضطراری را مشاهده بفرمایید:

The post بروز مشکل در راکت سایوز فضانوردان را مجبور به فرود اضطراری کرد [تماشا کنید] appeared first on دیجیاتو.

اگر مطلب را می پسندید لطفا آنرا به اشتراک بگذارید.

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

0